Wednesday, March 31, 2010

YA OLMASAYDI

Bazen çok basit düşünmek istiyorum. Mantıktan uzak, çok cahilce. Belki ne boş kafalısın diyeceksiniz, diyen desin.
Para, ekonomi, banka falan diye şeyler olmasaydı diyorum. Hepimizin para basma makinası olsaydı. Gerektikçe bassaydık. Hoş zaten para da gerekmezdi, dünya da zaten bu kadar ilerlememiş olurdu çünkü. Kimsenin paraya ihtiyacı olmadığı için bir şey üretmezdi, yaratmazdı. Ama yine de sadece para değil, insanlığa fayda adına bir şeyler yapacak birileri çıkardı mutlaka.
Çünkü dünyanın bugünkü hali, sevabıyla günahıyla, paranın eseri. Artık para dünyanın efendisi. Aşkı, aileyi, şerefi, haysiyeti çoktan solda sıfırda bıraktı. Bir daha da hükümdarlığını kimseye kaptıracağa benzemiyor.
Bütün yenilikler de, lüksler de, işler de, savaşlar da, evlilikler de para için. Artık gerçekten özgürlüğü için savaşan kim kaldı ki?
Para olmasaydı, ya da biz kendimiz bassaydık gerektikçe, belki basit bir yaşamımız olurdu ama bugünkünden daha huzurlu olmaz mıydık dersiniz? Ekonomi dengesi diye bir şey olmazdı, o dengeler sarsıldıkça bizim de dengelerimiz şaşmazdı. Zenginle yoksul arasında uçurum olmazdı, herkes eşit olurdu.
Üstelik de bankalar olmazdı. İşte asıl huzur bu olurdu. Bakalım bugün bana bilgi vermeden hesabımdan ne tırtıklamışlar, kredi kartımdan olmayan bireysel kredi hesabım için neden hayat sigorta bedeli çekmişler, neden yine kredi kartı kesimimi bana ekstrede bildirdikleri tarihte değil, sistem hatası sonucu başka tarihte yapmışlar ve neden ben bunu tesadüfen öğreniyorum? Neyse ki sistem diye bir şey var, yoksa bankalar yaptıkları yanlışları, attıkları kazıkları kime yükleyeceklerdi?!!
Banka hesabı ve kredi kartı olan birinin hesabını her gün satır satır kontrol etmesi gerekiyor. Artık kaçınılmaz oldu. Çok parası olup da kontrol etmeyenlerin vay haline zaten. O kadar para içinde ne gittiğini zaten farketmezler. Ben sıkı takip ettiğim için direkt farkediyorum. Kaldı ki çok param olsa da yaparım, büyük paranın kesintisi de büyük olur tahminimce:)
Diyorum ya basit, cahil, biraz boş kafalı ve ilkel düşünmek istiyorum.
Evet paranın çok faydası var ama bütün zorlukların nedeni de o değil mi?
Bugün paranın yokluğu felaket artık, dönüşü yok.
Ama en baştan beri varolmasaydı bugün hayatımız nasıl olurdu, acaba parayı icat eden Lidyalılar, durumun bu hale geleceğini bilselerdi yine de icat etmekte direnirler miydi çok merak ediyorum.
Related Posts with Thumbnails